DR.RENHOLD VOLL RENHOLD VOLL ” ELEKTRO AKUPUNKTURU (EAV) BULAN DOKTOR “.

DR.RENHOLD VOLL RENHOLD VOLL ” ELEKTRO AKUPUNKTURU (EAV) BULAN DOKTOR “.

Dr.Renhold Voll Renhold Voll (1909-1989), alternatif tıp tanı ve terapi yöntem olan elektro akupunkturu (EAV) bulan bir Alman doktordur. 1940’ların sonlarında, Dr. Renhold Voll elektriğin insan fizyolojisi üzerindeki etkilierini araştırmaya başladı. Dr.Voll çalışmalarında Empedans Ölçümü olarak bilinen bir teknik uyguluyordu.

Bazı malzemeler elektrİüiksel olarak yüksek iletkenliğe sahiptir (örn. bakır, gümüş gibi metaller); bazı malzemelerse iletken değildir (örn.tahta, kauçuk). Malzemelerin elektriksel direnci yan empedansı, Ohm-metre le ölçülür. Dr.Voll insan vücudunun iletkenliğini genel olarak ölçtüğünde elektriksel rezistansının oldukça yüksek olduğunu gördü. Vücudun büyük oranda elektriksel olarak iletken sıvılardan oluştuğu düşünüldüğünde bu anlaşılması güç bir durumdu.

 

 

 

Öte yandan cildin elektrik akımına direnci çok yüksektir. Dr.Voll ayrıca vücudun belli yerlerinin çok daha iletken olduğunu ve bunların Doğu Tıbbındaki akupunktur noktalarına karşılık geldğini buldu. Böylece, EAV (Voll Elektro Akupunktur) yöntem ile akupunktur noktaları br ohm metre le ölçülerek vücudun enerjetik sistem analiz edilebilmektedir. EAV le vücudun “enerjetik sistem” dolaylı yoldan ölçülür. EAV, vücudun fizyolojisti, bio kimyasını ya da parçalarının patolojisini ölçmez; ancak “enerjetik sstem” bu bileşenlerle ilişkilidir.

Akupunktur, vücudun “enerjetik” sistem ile çalışır. Akupunktur meridyenler bir bilgi ve enerjetik akış ağıdır. Meridyenlerin bir çeşit enerjisi vardır, ancak elektrik akışı yoktur. Bu nedenle de, akupunkturun vücudun enerjetik sistemini doğrudan ölçmesine dair karşıt fikirler bulunmaktadır; başka bir deyişle, geleneksel ölçümlerle akupunktur meridyenlerinin varlığı ispatlanana maktadır.

EAV vücudun akupunktur/enerjetk sistemini doğrudan ölçemez, ancak akupunktur noktalarından geçen elektrik akımı le ölçülen iletkenlik o meridyenin enerjetik sağlığı hakkında bilgi verir. Dr.Voll, EAV/Ohmmetre le ölçülen iletkenlik değerinin, 50 düzeyinde olmasının enerjetik olarak sağlıklı bir meridyen gösterdiğini bulmuştur.

İletkenliğin 50’nn oldukça üstünde, 65 ve üstü değerlerde olması, enflamasyon olduğunu gösterir; enflamasyon olduğunda vücuttaki sıvıların yoğunluğu artar ve buna bağlı olarak iletkenliği de yükselir. Bir noktada okunan değer 50’nn oldukça altında, yan 30’dan düşükse, bu meridyenin enerjisinin düşük veya bozulmuş olduğu düşünülür.
EAV uygulanan kişi negatif yüklü elektrodu elinde tutarken terapisti pozitif yüklü elektrodu vücudun belirli noktalarına değdirir. EAV cihazı, iğneli akupunkturun etkisine karşılık gelen düşük bir elektrik akımı verir. Dr.Voll, benzer bir elektro akupunktur cihazı olan Datherapuncteur’ü geliştirirken mühendis Frtz Werner ile birlikte çalıştı. 1960’lı yıllarda, Alman doktor Helmut Schmmel EAV uygulamasını basitleştirerek ölçme noktalarının sayısını 850’den 60’a indirdi. Daha sonraki EAV cihazları Vegatest, Accupath, Botron, Computron, Dermatron, DagnoMeter, Interactve Query System (IQS) gibi isimlerle pazara çıktı.